Za RNDr. Bohumilem Chocholou

Ve středu 24. března 2021 nás v časných ranních hodinách ve věku nedožitých 77 roků navždy opustil emeritní ředitel novostrašeckého gymnázia RNDr. Bohumil Chochola.
Náš Bohoušek.

Za RNDr. Bohumilem Chocholou

Když jsem se začátkem února loučil s PhDr. Jakubem Pavlíkem, vůbec mě nenapadlo, že za necelé dva měsíce budu, velice nerad, brát smuteční pero do ruky podruhé.

Ve středu 24. března 2021 nás v časných ranních hodinách ve věku nedožitých 77 roků navždy opustil emeritní ředitel novostrašeckého gymnázia RNDr. Bohumil Chochola. Náš Bohoušek.  Strávil v této škole, napřed jako student a posléze coby pedagog, plných 56 roků aktivního života. V pravém slova smyslu renesanční osobnost. Na slovo vzatý matematik a fyzikář, jenž dokázal těmto exaktním disciplínám vtisknout i filosofické dimenze. Zodpovědný, náročný a zároveň laskavý a vstřícný pan učitel, který uměl vysvětlit i složité věci jednoduše. Chápající kolega ochotný ke každé legraci. Zkušený velkorysý ředitel v dennodenním neformálním styku se sborovnou jako s celkem a s každým členem učitelského kolektivu zvlášť. Nadaný houslista a poučený folklorista. Odborně vzdělaný divadelník. Věrný hokejový fanoušek kladenského týmu. Ve všem, co dělal, opravdový, přirozený a lidský.

Osobně jsem ho poznal jako pana učitele, jako kolegu i jako šéfa. Když začal naši třídu učit, bylo mu čtyřiadvacet let a byl o pouhých sedm roků starší než my.  Díky přirozené autoritě a širokým znalostem mnohé z nás získal pro matematiku a pro deskriptivní geometrii, avšak měl pochopení i pro ty, kteří byli jiného zaměření. Nikomu neslevil, a přece jeho předměty nebyly pro nikoho stresujícím strašákem.

Jako s kolegou jsem se s ním sešel, když slavil padesáté narozeniny – a pořád to byl ten svým způsobem starší bratr, který dovede s nadhledem poradit, povzbudit, ale i taktně pokárat a nenápadně něco vytknout.

Takový zůstal i jako ředitel gymnázia a takový byl až doposud. Školu nikdy neopustil, nedokázal se od ní odpoutat a neustále žil jejím životem. Spontánně a bez jakéhokoli lichocení se stal rodinným nikoli stříbrem, nýbrž doslova zlatem.

Zapsal se do historie gymnázia jako náš Bohoušek a jako takový v ní zůstane.

Děkujeme, Bohoušku, že jsi tu byl s námi a že jsi v nás leccos ze sebe zanechal.

Jménem sboru Gymnázia J. A. Komenského v Novém Strašecí

Václav Vodvářka