Majáles

Specialitou novostrašeckého gymnázia jsou každoroční majáles. Tato studentská slavnost se odehrává pravidelně od roku 1990 vždy v květnu, zpravidla mezi jeho prvním až patnáctým dnem.

Každoročně obejde náměstí průvod studentů v kostýmech podle tématu, které si pořádající druháci zvolí (původně majáles organizovali dobrovolníci napříč všemi ročníky a duchovními otci myšlenky byli pedagogové Bohumil Chochola a Petr Bouška). Po skončení průvodu usednou diváci na žákovské židle před školou a na pódiu a kolem něj propukne moderované klání o krále majáles. Každá třída nominuje své kandidáty a někdy má své zástupce i učitelský sbor. Mezi soutěžemi studenti uvádějí svá hudební a taneční vystoupení. Zábavné odpoledne končívá před pátou vyhlášením vítěze, kterému ředitel školy předá symbolicky na jeden rok korunu a klíče od školy.