Environmentální výchova a osvěta

certifikátNeoddělitelnou součástí práce naší školy je oblast environmentální výchovy a osvěty (EVVO). Dnešní pohled na vytváření vztahu člověka k prostředí preferuje výchovu (vzdělávání) k trvale udržitelnému rozvoji („education for sustainability“). Tento termín se objevuje i v Zákonu č.17/1992 Sb. O životním prostředí. „Výchova, osvěta, vzdělávání se provádějí tak, aby vedly k myšlení a jednání, které je v souladu s principem trvale udržitelného rozvoje, k vědomí odpovědnosti za udržení kvality životního prostředí a jeho jednotlivých složek a k úctě k životu ve všech jeho formách.“

Tento způsob výchovy vstoupil do naší práce s vytvořením ŠVP, ve kterém je začleněna Environmentální výchova jako průřezové téma prostupující napříč všemi vyučovacími předměty, ročníky a činnostmi školy.

Ve funkci koordinátora EVVO pracuje od roku 2010 Mgr. Ivana Haiflerová. Školní plán EVVO je součástí ŠVP školy. Environmentální výchovu podporují a aktivit spojených s touto problematikou se v různé míře a různými způsoby účastní všichni zaměstnanci i žáci školy. V pilotním ročníku soutěže Škola udržitelného rozvoje Středočeského kraje byl na základě environmentálních aktivit naší škole ve školním roce 2013/14 udělen titul Škola udržitelného rozvoje Středočeského kraje III. stupně na období 3 let 2013 - 15. (Soutěž byla vyhlášena Klubem ekologické výchovy, o. s. ve spolupráci se Středočeským krajem pod záštitou PaedDr. Milana Němce, náměstka hejtmana pro oblast školství, mládeže a sportu).

Výukové aktivity EVVO

• zařazení environmentálních prvků a UR ve výuce všech předmětů v souladu s ŠVP
  • nabídka volitelných seminářů s ekologickou a environmentální tématikou pro žáky vyšších ročníků
  • environmentální témata jako součást maturitních okruhů a kurzů
  • projekty a další mimovyučovací a celoškolní aktivity včetně provozu školy

Kurzy

• kurz první pomoci pro žáky 1. ročníku (ve spolupráci s SZŠ a VOŠ Kladno)
  • lyžařský kurs (1. ročník)
  • ekologický kurz (2. ročník) - ve spolupráci s NSEV Čabárna
  • cykloturistický kurz (3. ročník)

Exkurze

• Hrdličkovo muzeum (3. ročníky) PřF UK Praha
  • Botanická zahrada (3. ročníky) PřF UK Praha
  • ZOO Praha (2. ročník)
  • ČLUZ Hořkovec (3. ročník)
  • Planetárium Praha (4. ročník)
  • Skládka Ekologie s.r.o.
  • Lánská obora
  • Kounovské řady
  • Naučná stezka Novostrašecko, Louštín, okolí
  • Návštěvy muzejních expozic, výstav, archivů, knihoven, regionálně historické exkurze