Maturitní ples

Než ze sebe student čtvrtého ročníku na potítku a před zkušební komisí vydá to nejlepší, čeká jej velká společenská událost v podobě maturitního plesu. Organizují jej sami studenti a studentky maturitního ročníku, jak je na novostrašeckém gymnáziu osvědčenou dlouholetou tradicí.

Čím více se termín plesu blíží, tím je shon patrnější. Další a další ceny do tomboly, zamluvit šaty a termín u kadeřníka, vyzkoušet a do detailu vyladit choreografii nástupu, půlnoční překvapení, pozvánky, vstupenky... Místo aby maturanti bedlivě sledovali učitelův výklad, pod lavicí usilovně do ruliček motají lístky do tomboly.

A pak je to najednou tady. Dívky nastupují v nákladných robách, které do detailu ladí s jejich večerním líčením, účesem a doplňky. S nimi elegantní mladí muži tu více, tu méně spokojení v těsně padnoucích oblecích, které mnozí z nich měli naposledy v tanečních. Z rukou třídních učitelů a učitelek přebírají šerpy a připíjejí na úspěchy v maturitním klání, které je za několik málo týdnů čeká.

Oficiální úvod, šerpování, proslovy, tanec s rodiči a profesory, vystoupení tanečního souboru, skupiny bojového umění či kouzelníka, volná zábava, půlnoční překvapení, after party.

Za několik hodin je ples minulostí. Zbývá zabalit výzdobu a vážně zauvažovat, kolik maturitních otázek je třeba ještě vypracovat. Jak rychle to uteklo! Nejen maturitní ples. Vždyť vlastně před chvílí nastupovali do prvního ročníku…