Akademie věd ČR a stážista Jakub Ryba

Akademie věd ČR a stážista Jakub Ryba  1 Otevřená věda - studentské stáže je označením jednoho z mnoha projektů pořádaných Akademií věd ČR. Jak se stát stážistou na Fyziologickém ústavu AV ČR v Praze, obor biochemie, oblast výzkumu bioaktivních lipidů, tak to se dočtete v článku Jakuba Ryby, studenta třetího ročník našeho gymnázia.

Stáž Jakuba Ryby

Tyto stáže pořádá Akademie věd ČR, konkrétní projekt se nazývá Otevřená věda - studentské stáže. Stáže jsou pořádány ve více krajích a jsou rozděleny na vědecké stáže o neživé přírodě, o živé přírodě a chemických vědách a o společenských a humanitních vědách, dále podle jednotlivých oborů a jednotlivých ústavů AV ČR. Každá stáž má určitou měsíční hodinovou dotaci (od 8 do 40), tzn. kolik hodin přibližně bude během měsíce stáž probíhat, každá stáž má svého lektora/lektorku. Jednotlivé stáže se může účastnit 1 až 3 studenti a stáže trvají celý rok 2021.

Z každé stáže podáváme měsíční deník studenta, krátký text o tom, v čem jsme daný měsíc postoupili, co jsme se dozvěděli. Má stáž je pořádána na fyziologickém ústavu AV ČR v Praze, obor biochemie, oblast výzkumu bioaktivních lipidů a je vedena paní Ing. Veronikou Palůchovou. Této stáže se účastním já a studentka Nathalia Ringi. Stáže jsem našel nejdříve na Facebooku, o pár dní později o tom mluvil jeden ze zakladatelů tohoto projektu na podcastu, proto jsem se rozhodl to vyzkoušet a na stáže se zapsat (mohli jsme se zapsat na kolik chceme stáží, maximálně na 1 nás vzali).

Přihlašování probíhalo přes online prostředí na konci roku 2020. Podával jsem přihlášku, motivační dopis, životopis a odpovídal jsem na pár položených otázek (například kdybych byl vědec, co bych vynalezl, z jakého důvodu se na stáž hlásím...). V průběhu prosince mi z této stáže napsali, že mě přijali a dostal jsem základní informace o tom, jak bude stáž probíhat. Dnes je 25. března a vzhledem k opatřením jsem zatím absolvoval 1 online-stáž a 1 naživo, dnes máme další online-schůzku.

Zatím jsme dostali teoretické pozadí o FAHFAs a seznámili jsme se s prací v laboratoři, pracovními postupy a bezpečností práce. FAFHAs jsou tuky a mají protizánětlivé a antidiabetické vlastnosti, můžou přispět k vyléčení diabetu 2. typu. Jedná se o poměrně nové látky, objevené kolem roku 2014. Tyto tuky byly zjištěny nejenom u lidí, ale také u hlodavců, hmyzu a i u rostlin. Úkolem naší stáže bude pomoci objasnit jejich metabolismus a fungování v lidském organismu a naše výsledky prezentovat na Veletrhu vědy 2021. Pracujeme v laboratoři a také doma formou studia.

Vytvořeno: 27. 3. 2021
Poslední aktualizace: 21. 2. 2022 16:07